top of page

Центр екологічної освіти 

Завдання центру:

- забезпечення вільного доступу до екологічної інформації;

- організація системи заходів щодо екологічній просвіті та вихованню молоді, виховувати небайдуже ставлення до навколишнього середовища у підростаючого покоління;

- інформаційна підтримка освітніх установ в області екологічної освіти і освіти для сталого розвитку;

- здійснення просвітницької діяльністі серед користувачів з метою виховання екологічної свідомості;

- популяризація здоровий спосіб життя;

- надання інформації про стан навколишнього середовища  міста.

1_120.jpg
завантаження.jpg

Екологічний календар

11 січня - Всесвітній день заповідників

Всесвітній день заповідників і національних парків відзначається з 1997 року з ініціативи Центру охорони дикої природи Росії і Всесвітнього фонду дикої природи (WWF).

2 лютого - Всесвітній день водно-болотних угідь

Цей день покликаний звернути увагу громадськості та уряду на цінність водно-болотних угідь для підтримки стійкого розвитку не тільки країни, а й планети.

19 лютого - Всесвітній день захисту морських ссавців (День кита)

Ця екологічна дата вважається днем ​​захисту не лише китів, але  всіх морських ссавців і різних інших живих істот, що мешкають в морях і океанах нашої планети. Цей День був заснований в 1986 році, коли вступив в силу мораторій на китовий промисел, введений Міжнародної китової комісією (МКК) (International Whaling Commission, IWC).

27 лютого - Міжнародний день полярного ведмедя.

Основною метою проведення Дня є поширення інформації про полярних ведмедів і привернення уваги суспільства до необхідності їх охорони.

1 березня Всесвітній день кішок

1 березня відзначається «професійне свято» улюблених істот людини - кішок. Фелінологія - наука про кішок, підкреслює, що кішки - це розумні тварини, і якщо, на відміну від собак, вони не приносять кинуту господарем палку, то лише тому, що «кішка не вважає себе зобов'язаною виконувати накази людини». «Я вважаю, що коти - це духи, які спустилися на Землю. Я впевнений в тому, що кіт може ходити по хмарах »- написав Жюль Верн.

1 березня Міжнародний день лісу (з 1971 р)

Ця дата була заснована Продовольчою і сільськогосподарською організацією при ООН (ФАО) з ініціативи Європейської конфедерації сільського господарства у 1971 році. З тих пір, щорічно 21 березня по ініціативи ООН відзначається Міжнародний день лісу.

22 березня Всесвітній день Води, або Всесвітній день водних ресурсів (з 1994 р) Генеральною Асамблеєю ООН за рішенням Конференції ООН з навколишнього середовища і розвитку у 1992 р. був оголошений Міжнародний день води. 

1 квітня Міжнародний день птахів

Міжнародний день птахів проходить щорічно у рамках програми ЮНЕСКО "Людина і біосфера" і не випадково наголошується саме в квітні. 1 квітня 1906 була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. Залучення птахів - давня традиція нашого народу: шпаківні робили з язичницьких часів.

7 квітня Всесвітній день охорони здоров'я (з 1948 р)

Проводиться за рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, статут якої був прийнятий 7 квітня 1948 року.

Так, у 2007 році темою Всесвітнього дня здоров'я була міжнародна безпека в області охорони здоров'я.

Мета - спонукати уряди, організації та ділове співтовариство до інвестицій в охорону здоров'я, побудови більш безпечного майбутнього.

22 квітня Міжнародний день Землі.

У 1969 р в США зі свердловини біля Санта-Барбари вилилися мільйони тонн нафти, в результаті чого загинуло безліч птахів і морських тварин. На згадку про цю катастрофу за пропозицією професора Д. Хейса кожен рік 22 квітня проводиться День Землі, який з 1994 р. оголошений всесвітнім. У той рік безліч обрізків матерії з написами і малюнками на захист природи була пронесена по нашій планеті. З них склали прапор Землі площею 660 м², що символізує єдність людей в турботі про майбутнє планети і закликає відноситься до оточуючого нас світу з повагою.

26 квітня День пам'яті загиблих в радіаційних аваріях і катастрофах (з 1986 р).

Відзначається у зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС, яку можна вважати найбільшою катастрофою сучасності, загальнонаціональним лихом, що торкнувся долі мільйонів людей, які проживають на величезних територіях. Її наслідки поставили країну перед необхідністю вирішення нових, виключно складних і великомасштабних завдань, які зачіпають практично всі сфери суспільного життя, багато галузей науки, виробництва, культури, моралі і моральності.

3 травня День Сонця.

Відзначається за рішенням ЮНЕСКО.  Сонце - найближча до Землі зірка, всі інші перебувають від нас незмірно далі. Сонце визначає екологію планети. Без нього не було б і повітря, необхідного для життя. 

15 травня Міжнародний день клімату (з 1992 р)

Святкується у зв'язку з проголошенням метеорологами необхідності захисту клімату як ресурсу для добробуту нинішніх та майбутніх поколінь. Міжнародне співтовариство, визнаючи небезпеку, пов'язану з постійним зростанням викидів парникових газів, домовилося про підписання Рамкової Конвенції ООН з питань зміни клімату у 1992 р.

Дія проти зміни клімату може приймати багато форм, але головна мета їх усіх - обмеження концентрації парникових газів в атмосфері.

24 травня Європейський день парків.

Це свято було засновано Федерацією Європарк - європейською організацією, яка об'єднує охоронювані природні території в тридцяти шести європейських країнах. Проведений вперше в 1999 році цей день тепер святкується щорічно 24 травня у всій Європі.

Це екологічне свято було засновано з метою привернути увагу до заповідників Європи, а також, щоб викликати суспільну підтримку їх роботи. В даний час Європейський день парків символізує міжнародну солідарність в справі охорони природних територій.

25 травня Міжнародний день біологічного різноманіття.

Міжнародний день біорізноманіття відзначається з 1993 року. Основна його мета - зайвий раз звернути увагу жителів планети на необхідність збереження біологічного різноманіття життя на Землі. У 1966 році дані про зниклих і зникаючих видах тварин були опубліковані під назвою «Червона книга».

31 травня Всесвітній день без тютюну.

Всесвітня організація охорони здоров'я у 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем ​​без тютюну. Перед світовою спільнотою було поставлено завдання - домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. XXI століття настав, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином продовжується.

 

Всесвітній день навколишнього середовища (ВДОС) заснован на ХХVII сесії Генеральної Асамблеї ООН 15 грудня 1972 р.

ВДОС сприяє підвищенню інформованості суспільства про проблеми навколишнього середовища і сприяє підвищенню рівня екологічних знань кожної людини.

17 червня Всесвітній день боротьби з опустелюванням і засухами.

У серпні 1977 року вступив в силу план дій по боротьбі з опустелюванням, а у 1994 році була затверджена Конвенція ООН по боротьбі з ним в країнах, що страждають від серйозної посухи.

Величезна пустеля Сахара, як вважають вчені, колись була квітучою.  В пустелю ж вона перетворилася завдяки зростанню добробуту людини-скотаря. Величезні стада тварин, яких розводили люди, поїдали і безжально витоптували рослини степу. І ніхто при цьому не дбав про те, щоб вони встигали відновитися. В результаті екосистема степу була повністю порушена. І там, де було квітуче поле, тепер розкинулося піщане море. Щоб уникнути виникнення нових пустель, і було введено екологічне свято по боротьбі з опустелюванням.

22 червня Літнє сонцестояння.

Літній день 22 червня особливий. Він сприймається астрономами, географами як важлива астрономічна і географічна подія, що відбувається в Сонячній системі.

Середина літа (Літнє сонцестояння) Англ. Midsummer - це святкування остаточної перемоги сонця в річному циклі і повного прояву життєвих сил природи, що зародилися під час зимового сонцестояння. Середина літа - найдовший день у році.

27 червня Всесвітній день рибальства.

Свято встановлене рішенням Міжнародної конференції з регулювання і розвитку рибальства, що відбулася у липні 1984 року в Римі.

В цей день у багатьох країнах проводяться змагання з рибної ловлі, різні навчальні семінари. Заходи збирають як рибалок з великим стажем, так і початківців любителів. Безсумнівно, все більше і більше людей розуміють, що рибна ловля - прекрасний засіб зміцнення духовних і фізичних сил.

4 липня Міжнародний день дельфінів-полонених.

Ініціатива святкування Дня дельфінів-полонених виходить від борців за права тварин, які вважають неприпустимим використання дельфінів та інших морських ссавців в мілітаристських цілях і тримають їх у неволі. У 2007 році ЮНЕСКО оголосила про початок кампанії, спрямованої на захист дельфінів.

23 липня наша планета відзначає Всесвітній день китів і дельфінів. Він був заснований в 1986 році, коли Міжнародна китобійна комісія, після 200 років винищення, ввела заборону на китовий промисел. Заборона діє і понині і означає, що в усьому світі полювання на китів, а також торгівля китовим м'ясом заборонені. Екологи багатьох країн цей день вважають днем ​​захисту не лише китів, але і всіх морських тварин, яким загрожує небезпека знищення.

6 серпня Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї.

день Хіросіми.

6 серпня Сполученими Штатами Америки на Хіросіму була скинута ядерна бомба. Через три дні - 9 серпня - бомба впала і на Нагасакі. Вибухи забрали життя більш ніж 200 тисяч японців. До цього часу  жителі цих японських міст відчувають на собі наслідки променевої хвороби. На площі 12 квадратних кілометрів будови були стерті з лиця землі, з 90 тисяч будинків знищено 62 тисячі. Вже 6 серпня 1955 року, через десять років після Бомбардування в Хіросімі відбулася перша міжнародна конференція за заборону атомної і водневої зброї. А в 1985 році південна частина Тихого океану була оголошена без'ядерною зоною (Договір Раротонга).

15 серпня Міжнародний День бездомних тварин.

Цей день відзначається з ініціативи Міжнародного товариства прав тварин - ISAR, США. У 1992 р ISAR виступило з пропозицією відзначати кожну третю суботу серпня як Національний день бездомних тварин.

У цей день зоозахисники по всьому світі проводять різні заходи - концерти, вікторини, конкурси, намагаючись донести ідею відповідального ставлення до домашніх тварин.

11 вересня День народження всесвітнього фонду дикої природи (WWF).

Це найбільша в світі неурядова міжнародна природоохоронна організація, зусилля якої спрямовані на вирішення найактуальніших природоохоронних проблем у всіх куточках світу. Фонд об'єднує 28 національних організацій та асоційованих членів у всьому світі, а також близько 5 мільйонів індивідуальних членів. Всесвітній фонд дикої природи займається охороною окремих біологічних видів, грунтів, ландшафтів, води і повітря.

15 вересня День народження Грінпіс.

15 вересня 1971 року - день першої організованої акції екологів проти ядерних випробувань - вважається днем ​​створення  міжнародної екологічної організації «Грінпіс» «Зелений світ».

У 1971 році невелика група екологів «оголосила війну» американському уряду, який проводив ядерні випробування на острові Амчитка (Аляска) - це була перша організована природоохоронна акція протесту. За час свого існування «Грінпіс» виріс з групи ентузіастів в потужну міжнародну екологічну організацію, яка активно діє по всьому світу. 

16 вересня Міжнародний день охорони озонового шару.

У 1985 р. у Відні підписано Конвенцію про охорону озонового шару.    Її основною метою стала організація співробітництва в галузі досліджень, спостережень і обміну інформацією, прийняття законодавчих та адміністративних заходів для контролю і запобігання діяльності, потенційно загрозливою озоновому шару стратосфери, охорона навколишнього середовища та здоров'я людини. 

Життя на Землі немислиме без озонового шару, що оберігає все живе від шкідливого ультрафіолетового випромінювання Сонця. Зникнення озоносфери привело б до непередбачуваних наслідків спалахів раку шкіри, знищення планктону в океані, мутаціям рослинного і тваринного світу.

27 вересня Всесвітній день туризму (з 1979 р).

Всесвітній день туризму заснований Генеральною асамблеєю Всесвітньої туристської організації в 1979 році в іспанському місті Торремоліно.

Метою свята є пропаганда туризму, висвітлення його внеску в економіку світової спільноти, розвиток зв'язків між народами різних країн.

30 вересня Всесвітній день моря.

Засновано Асамблеєю Міжнародної морської організації  після підписання в 1958 році в Женеві Конвенції про відкрите море, яка набрала чинності 30 вересня 1962 р. Мета Всесвітнього дня моря - привернути увагу міжнародної громадськості до того, який непоправний збиток морям і океанам наносять великий вилов риби, забруднення водоймищ і глобальне потепління. Два найбільш важливі завдання - підвищення безпеки на морі та попередження забруднення морського середовища, зокрема нафтою.

1 жовтня Всесвітній  день вегетаріанства

 Націлений  на просування різних аспектів вегетаріанства і відзначається  у всьому світі. Заснован Північно-американським вегетаріанським суспільством у 1977 році і підтримано Міжнародним вегетаріанським союзом в 1978 році.

4 жовтня Міжнародний день захисту тварин.

Рішення про святкування Міжнародного дня тварин було прийнято в 1931 р на Міжнародному конгресі прихильників руху на захист природи, що проходив у Флоренції. Товариства захисту тварин багатьох країн заявили про свою готовність щорічно відзначати цю дату і організовувати різноманітні масові заходи.

День тварин встановлений з метою підвищення усвідомлення громадськістю необхідності захисту навколишнього середовища, підвищення активності в захисті тварин.

6 жовтня Всесвітній день охорони місць проживання.

Всесвітній день охорони місць проживання був заснований в 1979 році в рамках Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі.

Людина своєю діяльністю вже давно впливає на природу, змінюючи її. З кожним роком в світі все більше територій переходять в розряд сільгоспугідь, пасовищ, піддаються змінам у зв'язку з ростом міст, видобутком корисних копалин, будівництвом заводів і інших об'єктів народного господарства.

На земній кулі зникло 150 видів ссавців, в основному великих, і 139 видів птахів. Кожен зниклий вид - дуже відчутна і непоправна втрата.

12 жовтня Міжнародний день захисту від стихійних лих.

У 1999 році Генеральна Асамблея вирішила щорічно відзначати цю дату як Міжнародний день по зменшенню небезпеки стихійних лих у другу середу жовтня в якості одного з інструментів, що сприяють формуванню глобальної культури зменшення небезпеки стихійних лих, включаючи запобігання стихійним лихам, пом'якшення їх наслідків та забезпечення готовності до них .

Міжнародна стратегія по зменшенню небезпеки стихійних лих переслідує, перш за все, мета доведення до відома широкої громадськості важливості завдання запобігання і проведення роз'яснювальної роботи серед населення та громад, які найбільш схильні до небезпеки стати жертвою стихійних, екологічних і техногенних лих, відносно доступних засобів по запобіганню переростання небезпек в катастрофи.

11 листопада Міжнародний день енергозбереження.

У 2008 році вперше відзначався міжнародний День енергозбереження.

Цей день  привертає  увагу влади і громадськості до раціонального використання ресурсів та розвитку відновлюваних джерел енергії.

Енергозбереження грає важливу роль в збереженні природних ресурсів.

Це свято - чудова нагода розповісти про енергозбереження та відновлюваних джерелах енергії своїм друзям і близьким, пояснити, чому так важливо цим займатися, і провести акції для широкого загалу.

30 листопада Всесвітній день домашніх тварин.

30 листопада відповідає даті міжнародного свята, присвяченого всім домашнім тваринам. Так склалося, що спочатку це свято - Міжнародний день домашніх тварин, присвячувався усім одомашненим людиною твариною.

Але з плином часу це свято дістало ще одну назву - День кішок. Кішки є символом домашніх тварин, саме тому дане торжество отримало другу назву.

3 грудня Міжнародний день боротьби з пестицидами.

Вибору цієї дати передували трагічні події. 3 грудня 1984 на пестицидному заводі в Бхопалі (Індія) сталася екологічна катастрофа, в пам'ять якої і був заснований цей день.

Мета дня боротьби з пестицидами - привернути увагу світової громадськості до вирішення проблем, що виникли в результаті виробництва і використання цих небезпечних хімікатів.

Саме пестициди, на думку експертів ООН, стали головною причиною «тихої катастрофи» - так називають сьогоднішній стан грунтів в Європі.

11 грудня Міжнародний день гір.

Встановлено за рішенням 57-ї Генеральної Асамблеї ООН в січні 2003 року. Генеральна Асамблея ООН закликала міжнародне співтовариство організовувати в цей день заходи на всіх рівнях з метою пропаганди значення стійкого розвитку гірських регіонів. У відповідній резолюції наголошено на особливій актуальності дій, спрямованих на сталий розвиток гірських регіонів.

Гори займають близько однієї четвертої поверхні планети і є домівкою для майже 10 відсотків населення. Це - заповідник для багатьох унікальних видів рослин і тварин, джерело води всіх основних річок Землі.

Найвищі гори в світі: Джомолунгма (Еверест), Китай - Непал 8848м.; Ельбрус, Росія 5642 м; Казбек, Росія - Грузія 5033 м; Комунізму пік, Таджикистан 7495 м; Арарат, Туреччина 5137 м; Кіліманджаро, Танзанія 5895м; Монблан, Франція 4807.

15 грудня День освіти ООН з охорони навколишнього середовища (ЮНЕП) в 1972 р.

Головний орган ООН, що займається питаннями охорони навколишнього середовища, - ЮНЕП, з'явився на світ 15 грудня 1972 року. Саме в цей день в Стокгольмі, під час проведення першої конференції ООН, присвяченій охороні навколишнього середовища, була створена Програма організації ООН з охорони навколишнього середовища.

До числа основних завдань ЮНЕП відноситься розробка глобальної екологічної програми і сприяння її реалізації в рамках ООН, виступи на захист природного середовища земної кулі, розвиток партнерських відносин з іншими підрозділами Організації об'єднаних націй, а також залучення в екологічну діяльність громадянського суспільства.

завантаження (1).jpg
bottom of page